Τσέλσι – Μαν. Γιουνάιτεντ 1-2: Πρόκριση με σούπερ Ράσφορντ!

Μετά την τεσσάρα της πρεμιέρας, η Γιουνάιτεντ έριξε στο καναβάτσο την Τσέλσι και στο League Cup! Σούπερ ο Ράσφορντ στο Λονδίνο, πέτυχε τα γκολ της πρόκρισης (2-1).

Τεσσάρα στην πρεμιέρα της PL, πρόκριση εις βάρος της Τσέλσι στο League Cup. Η Γιουνάιτεντ έκανε το δυο στα δυο κόντρα στους Μπλε τη φετινή σεζόν, επικράτησε 2-1 στο Λονδίνο και βρέθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Ο Ράσφορντ ήταν εντυπωσιακός, πέτυχε δυο γκολ και η Μάντσεστερ ανεβάζει στροφές εντός κι εκτός συνόρων!

Η Τσέλσι μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πήρε τον έλεγχο, αλλά δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική. Η Γιουνάιτεντ τα πήγε καλά ανασταλτικά, μετά το 20λεπτο ανέβασε την πίεσή της και στο 25′ κέρδισε πέναλτι. Ο Αλόνσο έκανε τη γκάφα μέσα στην περιοχή, ανέτρεψε τον Τζέιμς και ο Ράσφορντ άνοιξε το σκορ. Οι Μπλε προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Μπατσουαγί δεν μπόρεσε με ατομικές ενέργειες να απειλήσει. Οι Λονδρέζοι στην επανάληψη ήταν πιο δραστήριοι, αλλά ο Άμπραχαμ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Αντίετα, στο 61′ ο Μπατσουαγί με εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτάρα έφερε το ματς στα ίσα. Δέκα λεπτά αργότερα ήριε το δεύτερο χτύπημα της Γιουνάιτεντ. Ο Ράσφορντ με απίθανο φάουλ διαμόρφωσε το 2-1 κι έστειλε την ομάδα τους στους «8» του League Cup.

Τσέλσι: Καμπαγέρο, Γκελί, Ζούμα, Τζέιμς, Αλόνσο, Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Γκίλμουρ (70’ Μάουντ), Πούλισικ (70’ Πέδρο), Μπατσουαγί (78’ Aμπραχαμ), Χάντσον – Οντόι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ρομέρο, Λίντελοφ (66’ Μαρσιάλ), Μαγκουάιρ, Ρόχο, Γουάν- Μπισάκα, Γουίλιαμς, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Λίνγκαρντ (67’ Περέιρα), Τζέιμς, Ράσφορντ (80’ Γιανγκ)