Μαν. Γιουνάιτεντ – Αρσεναλ 2-1

O Φελαϊνί στις καθυστερήσεις λύτρωσε τη Γιουνάιτεντ (2-1) κόντρα στους… Νέους της Αρσεναλ και σφράγισε το σεντόνι! Εξαιρετικός ο Μαυροπάνος στο ντεμπούτο με τους Λονδρέζους.

Ο Φελαϊνί στις καθυστερήσεις πέτυχε το γκολ της νίκης για τη Γιουνάιτεντ, λύγισε 2-1 την Αρσεναλ και σφράγισε το… σεντόνι. Παράλληλα, η Μάντσεστερ βρέθηκε στο +5 από την 3η Λίβερπουλ και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη 2η θέση. Το μυαλό των Λονδρέζων ήταν στη… Μαδρίτη, ο Βενγκέρ στην τελευταία του επίσκεψη στο Ολντ Τράφορντ ως κόουτς των Κανονιέρηδων παρουσίασε την νεαρότερη ενδεκάδα της τελευταία επταετίας (24 χρόνια και 67 ημέρες) και σε μεγάλο βαθμό δικαιώθηκε. Ο Αλσατός χρησιμοποίησε τον Μαυροπάνο βασικό και είδε τον Ελληνα αμυντικό να κάνει ένα πολύ καλό ματς, με σωτήριες τοποθετήσεις! Βέβαια, οι Λονδρέζοι είναι η μοναδική ομάδα στην Αγγλία που δεν έχει ούτε… βαθμό στα εκτός έδρας της ματς στο 2018 (έξι ήττες).

Κακός ρυθμός στο ματς στο πρώτο τέταρτο, με τη Γιουνάιτεντ να έχει τον έλεγχο, αλλά να μη μπορεί να φανεί απειλητική. Μάλιστα, ο Μαυροπάνος είχε δυο εξαιρετικές τοποθετήσεις σε Λίνγκαρντ, Λουκάκου. Ωστόσο, στην πρώτη καλή της ευκαιρία η Μάντσεστερ άνοιξε το σκορ. Στο 16ο λεπτό ο Τσέιμπερς έκανε κακή εκτίμηση, ο Λουκάκου πραγματοποίησε τη σέντρα, ο Σάντσες την έστειλε στο δοκάρι (από το πόδι του Μπεγιερίν) και ο Πογκμπά από κοντά πέτυχε το 1-0. Η Αρσεναλ αντέδρασε και σε ένα δεκάλεπτο είχε δυο καλές στιγμές. Στο 20ο λεπτό ο Μχιταριάν βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το διαγώνιο σουτ κατέληξε άουτ, ενώ στο 27′ η προσπάθεια του Μπεγιερίν δε βρήκε στόχο. Η Μάντσεστερ φάνηκε απειλητική στο 41′ όταν ο Γιανγκ έκανε τη σέντρα και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Πλήγμα για τον Μουρίνιο στην επανάληψη, όταν από το κόψιμο του Μαυροπάνου στον Λουκάκου, ο Βέλγος τραυματίστηκε και αποχώρησε. Η Αρσεναλ είχε τις λύσεις και στο 51′ έφερε το ματς στα ίσα. Λάθος στο κέντρο, ο Τσάκα έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Μχιταριάν, ο οποίος με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 1-1. Ο Πορτογάλος πέρασε στο ματς Μαρσιάλ, Φελαϊνί, η Γιουνάιτεντ πίεσε, η κατοχή έφτασε στο 75%, αλλά ο Μαυροπάνος όποτε χρειάστηκε έδιβξε σωτήρια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο πρέσινγκ και στο 89′ βρήκαν δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε. Η κεφαλιά του Φελαϊνί βρήκε το δοκάρι, αλλά ο Ράσφορντ που την έσπρωξε στα δίχτυα ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Βέλγος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου και στις καθυστερήσεις νίκησε τον Τσάκα και διαμόρφωσε το 2-1!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Λίντελoφ, Σμόλινγκ, Γιανγκ, Ερέρα (64’ Φελαϊνί), Μάτιτς, Πογκμπά, Λίνγκαρντ (64’ Μαρσιάλ), Λουκάκου (50’ Ράσφορντ), Αλέξις

Άρσεναλ: Οσπίνα, Μπεγιερίν, Τσέιμπερς, Μαυροπάνος, Κολάσινατς (64’ Μονρεάλ), Τσάκα, Μέιτλαντ-Νάιλς, Ιβόμπι, Νέλσον (64’ Γουέλμπεκ), Μχιταριάν (76’ Γουίλοκ), Ομπαμεγιάνγκ