Τότεναμ – Μαν. Γιουνάιτεντ 1-1: Εχασε βαθμούς, κέρδισε Πογκμπά

Η Γιουνάιτεντ είχε τις φάσεις, έναν εξαιρετικό Πογκμπά, όμως δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Λονδίνο (1-1) κόντρα στην Τότεναμ. Στο -2 από την Τσέλσι.

Η Γιουνάιτεντ μπήκε ορεξάτη στο restart της Premier League, ήταν καλύτερη στο Λονδίνο κόντρα στην Τότεναμ, είχε φάσεις, αλλά όχι την ουσία για να φύγει νικήτρια. Στο πρώτου τους ματς στο Tottenham Hotspur Stadium. οι Κόκκινοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 και βρέθηκαν στο -2 από την Τσέλσι. Εξαιρετική επιστροφή του Πογκμπά που κέρδισε το πέναλτι, έκανε τη διαφορά ο Μπρούνο. Αντίθετα, οι Λονδρέζοι έμειναν τέταρτο σερί ματς χωρίς τρίποντο και είναι στο -6 από την τετράδα. Βασικός ο Κέιν, που όμως δεν έπεισε…

Δυνατά η Γιουνάιτεντ, γκολ η Τότεναμ!

Η Γιουνάιτεντ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πίεσε ψηλά τους Σπερς και προσπάθησε να δημιουργήσει προβλήματα στους Λονδρέζους. Μάλιστα, στο 22ο λεπτό είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν από πάσα του Μπρούνο Φερνάντες, ο Ράσφορντ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά νικήθηκε από τον Γιορίς. Η Μάντσεστερ πίεσε και τρία λεπτά αργότερα είχε ακόμα ένα καλό σουτ με τον Μπρούνο Φερνάντες. Ωστόσο, η Τότεναμ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 26′. Ο Ράσφορντ έκανε το λάθος γύρισμα και ο Μπρέντβαϊν με τρελή κούρσα και άψογο τελείωμα πέτυχε το 1-0. Μάλιστα, έγινε ο δεύτερος παίκτης των Σπερς που σκοράρει στα τρία πρώτα του εντός έδρας ματς στην Premier. H Γιουνάιτεντ απάντησε, αλλά ο Ράσφορντ από κοντά πάλι δεν κατάφερε να σκοράρει. Η Τότεναμ όταν έβρισκε χώρους ήταν ασταμάτητη και στο 31′ πλησίασε στο δεύτερο γκολ, αλλά ο Ντε Χέα έκανε τρομερή επέμβαση στην καρφωτή κεφαλιά του Σον. Η Γιουνάιτεντ είχε τον έλεγχο, αλλά ο Γιορίς ήταν εξαιρετικός, αφού και στο 45ο λεπτό νίκησε τον Μπρούνο.

Το έσωσε ο… Πογκμπά!

Η Μάντσεστερ μπήκε ορεξάτη στην επανάληψη, βρήκε ρυθμό, είχε καλή κυκλοφορία και για ένα 20λεπτο πίεσε για την ισοφάριση. Μάλιστα, στο 54′ ο Μπρούνο Φερνάντες είδε τη μπάλα από το δυνατό σουτ να περνά μόλις άουτ. Η Γιουνάιτεντ εκμεταλλεύθηκε την αδυναμία της Τότεναμ να δημιουργήσει και σε ένα δίλεπτο είχε ισάριθμες ευκαιρίες. Στο 65′ ο Ντάιερ έκανε απίθανη προβολή στο πλασέ του Μαρσιάλ κι έσωσε, ενώ στο 66′ ο Γιορίς έκανε την επέμβαση της χρονιάς στη σουτάρα του Μαρσιάλ. Ο Σόλσκιερ πέρασε τον Πογκμπά στο ματς και και ο Γάλλος έστειλε το δικό του… μήνυμα! Στο 81′ έκανε άνω – κάτω τον Ντάιερ και κέρδισε έξυπνα το πέναλτι. Ο Μπρούνο Φερνάντες πήρε τη μπάλα, την έστησε στην άσπρη βούλα και διαμόρφωσε το 1-1.  Ο Πορτογάλος από το ντεμπούτο του στην PL έχει συμμετοχή σε έξι γκολ (τρία τέρματα) περισσότερα από κάθε άλλον στη διοργάνωση. Ο Σόλσκιερ έβαλε και Ιγκάλο, η Γιουνάιτεντ εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια των γηπεδούχων και πίεσε για ένα δεύτερο τέρμα. Στο 90’ ο Μπρούνο έπεσε στο έδαφος, ο Μος έδειξε πέναλτι κάνοντας… έξαλλο τον Μουρίνιο, όμως το VAR δικαίωσε τον Special One. H Μάντσεστερ θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στην τελευταία φάση, αλλά το διαγώνιο του Γκρίνγουντ πέρασε άουτ.

Τότεναμ: Γιορίς, Οριέ, Σάντσες, Ντάιερ, Ντέιβις, Σισοκό, Γουίνκς, Μπέργκβαϊν (70′ Λο Σέλσο), Λαμέλα (70′ Φερνάντες), Σον, Κέιν

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Ουάν – Μπισάκα, Λίντελοφ (78′ Μάτιτς), Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ (89′ Μπαϊγί), Φρεντ (63′ Πογκμπά), Τζέιμς (62′ Γκρίνγουντ), Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ (78′ Ιγκάλο)