Όταν Liverpool και Manchester United βάζουν «φωτιά στα δίχτυα»!

Η ώρα για τη σπουδαιότερη αναμέτρηση του Νησιού έφτασε,  με τις Liverpool και Manchester United να τίθενται αντιμέτωπες για ακόμη μια φορά, ελπίζοντας να μας προσφέρουν μία αναμέτρηση πλούσια σε συγκινήσεις και θέαμα.

Μιλάμε για τους δύο συλλόγους με τους περισσότερους τίτλους στην Αγγλία. Έχουν την πρωτοκαθεδρία σε πρωταθλήματα και σε Ευρωπαϊκά κύπελλα. Ακόμη και σήμερα όμως, οι απόψεις για το ποια ομάδα είναι σπουδαιότερη, μοιράζονται. Αγωνιστικά, οι αναμετρήσεις τους στα χρονικά της Premier League είναι πάντα συναρπαστικές, ενώ δεν λείπουν και τα goals. Ο λόγος για τις Liverpool και Manchester United, τις οποίες θα απολαύσουμε σε μια ακόμη μεταξύ τους αναμέτρηση, την προσεχή Κυριακή. Πάμε να θυμηθούμε πέντε αναμετρήσεις με πλούσιο θέαμα και μπόλικα «τεμάχια»!

4 Ιανουαρίου 1994 Liverpool – Manchester United 3-3

Το αφιέρωμά μας ξεκινάει από την τέταρτη ημέρα του 1994. Μια αναμέτρηση η οποία είχε δύο μέρη. Το πρώτο, ήταν η επίδειξη δύναμης της ομάδας του Sir Alex Ferguson. Το δεύτερο, ήταν η επιμονή της Liverpool, η οποία επέστρεψε από την «κόλαση». Η σεζόν 1993-94 ήταν η δεύτερη της «χρυσής εποχής» που είχε θεσπίσει ο Σκωτσέζος προπονητής της United, καθώς ο σύλλογος του Manchester θα κατακτούσε το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα. Τις δύο ομάδες χώριζαν επτά θέσεις και 32 βαθμοί(!), οπότε οποιαδήποτε σύγκριση είναι ανούσια.

Πράγματι, η διαφορά δυναμικότητας «αποτυπώθηκε» πολύ γρήγορα στο γήπεδο, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 0-3 μόλις στο 24’. Οι φόβοι των οπαδών της Liverpool για το τελικό score ήταν έντονοι, καθώς φαινόταν αδύνατο, για την ομάδα τους, να επιστρέψει από την κατάσταση που ήταν. Κι όμως, το άμεσο γκολ του Clough στο 25’, έδωσε μια ελπίδα. Ο ίδιος παίκτης ξαναχτύπησε στο 38ο λεπτό και τα πόδια των παικτών της Liverpool «έβγαλαν φτερά». Το τελικό τέρμα ήρθε στο 79’ από τον Ruddock και μία από τις σπουδαιότερες ισοπαλίες που έχουν επιτευχθεί ήταν γεγονός.

Αυτός ήταν και ο αγώνας από τον οποίο προήλθε η «προσωρινή» απόλυση του Peter Schmeichel. Κι όμως, είναι ένα γεγονός το οποίο έχει δηλώσει ο ίδιος ο Δανός τερματοφύλακας. Μετά την αναμέτρηση, ο Ferguson του έβαλε τις φωνές, ο Schmeichel απάντησε σε έντονο ύφος και την ακόλουθη ημέρα τον κάλεσε στο γραφείο του, με σκοπό την ανακοίνωση της απόλυσής του. Προφανώς και μετά από λίγο οι δύο άνδρες τα «βρήκαν».

11 Σεπτεμβρίου 1999 Liverpool – Manchester United 2-3

Η επόμενη αναμέτρηση που εξετάζουμε προέρχεται από το Σεπτέμβριο του 1999. Λίγο πριν το millenium, οι δύο ομάδες μας χάρισαν μια ακόμη απολαυστική αναμέτρηση. Στην αρχή, το σκηνικό ήταν παρόμοιο με την αναμέτρηση του 1994, καθώς οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να δείξουν αντίσταση. Μόλις στο 3ο λεπτό η United άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Jamie Carragher, ενώ ένα τέταρτο μετά, ο Cole διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας.

H Liverpool «ξύπνησε» και μείωσε σε 1-2 με κεφαλιά του Hyppia στο 23’, δίνοντας άγρια ομορφιά στην αναμέτρηση. Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν με το 1-2 στα αποδυτήρια, αλλά διαφορετική ήταν η γνώμη του …Carragher. Σε μια σπάνια επίδειξη ατυχίας, ο αμυντικός των «reds», πέτυχε δεύτερο αυτογκόλ στο 44’, αυξάνοντας το προβάδισμα των φιλοξενούμενων κατά δύο τέρματα.

Η Liverpool μείωσε σε 2-3 χάρη στον Berger (67ο λεπτό), αλλά το τελικό σκορ έμεινε αναλλοίωτο, επιτρέποντας στην Manchester United να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό. Αυτή ήταν και η αναμέτρηση που ο Ιταλός Massimo Taibi, έκανε το ντεμπούτο του με τα κόκκινα της ομάδας του Manchester. Μάλιστα, αναδείχθηκε ως ο MVP της αναμέτρησης, αλλά το μέλλον του αποδείχθηκε κάθε άλλο παρά θετικό. Αγωνίστηκε μόλις τέσσερις φορές ακόμη, ενώ οι αγγλικές εφημερίδες τον χλεύαζαν, δίνοντάς του το παρατσούκλι του «τυφλού Βενετσιάνου».

19 Σεπτεμβρίου 2010 Manchester United – Liverpool 3-2

Έφτασε η στιγμή να κλείσουμε το «οδοιπορικό» μας, με μία αναμέτρηση προ οχταετίας. Ο επιθετικός της Manchester United, Dimitar Berbatov, ήταν σε απίστευτη φόρμα, πετυχαίνοντας ένα αξιομνημόνευτο hat-trick απέναντι στην μεγάλη αντίπαλο. Το πρώτο τέρμα άνηκε στους γηπεδούχους και ήρθε στο 42ο λεπτό, χάρη σε κεφαλιά του Berbatov. Ο Βούλγαρος διπλασίασε τα τέρματα του στο 54’ με ένα απίστευτο ψαλιδάκι, χαρίζοντας ένα αξέχαστο highlight σε όσους παρακολούθησαν την αναμέτρηση!

Μετά, έλαβε δράση ο αρχηγός της Liverpool! Ο Steven Gerrard εκτέλεσε εύστοχα ένα penalty που κέρδισε ο Fernando Torres στο 64ο λεπτό. Μόλις έξι λεπτά αργότερα, ο «Captain Fantastic» έκανε και πάλι την εμφάνισή του, σκοράροντας με όμορφη εκτέλεση φάουλ. Το καθοριστικό «λιθαράκι» θα έβαζε ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης Dimitar Berbatov. Στο 84’, ο O’Shea σέντραρε, ο Berbatov κέρδισε στην εναέρια μονομαχία τον Jamie Carragher και «έγραψε» το τελικό 3-2. Ο Βούλγαρος έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Manchester United που θα πετύχαινε κάτι τέτοιο!