Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 1-2: «Πάγωσε» το Ολντ Τράφορντ!

Ιστορικό διπλό η Πάλας (2-1) και… μούδιασμα στο Ολντ Τράφορντ! Κάκιστη η Μάντσεστερ που δέχθηκε στο 90+3′ το γκολ της ήττας. Εχασε πέναλτι ο Ράσφορντ.

H Κρίσταλ Πάλας πέτυχε το πρώτο διπλό στο Ολντ Τράφορντ από το 1989 και… πάγωσε τη Γιουνάιτεντ. Οι Λονδρέζοι επικράτησαν 2-1 της Μάντσεστερ, η οποία προβλημάτισε έντονα με την εικόνα της. Νέο χαμένο πέναλτι, αυτή τη φορά από τον Ράσφορντ.

Η Γιουνάιτεντ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πίεσε, πήρε τον έλεγχο και μόλις στο 10ο λεπτό είχε την πρώτη ευκαιρία, αλλά ο Ράσφορντ πριν βγει τετ α τετ μπερδεύτηκε κι έχασε τη μπάλα. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν στο 17′ να βρουν δίχτυα, αλλά ο Τζέιμς από θέση βολής αστόχησε. Η Μάντσεστερ συνέχισε να πιέζει, αλλά η Πάλας εξαιρετικά στημένη δεν άφησε κανένα περιθώριο. Αντίθετα, στην πρώτη επαφή στην αντίπαλη περιοχή στο 32′ βρήκε δίχτυα!!! Από βολέ του Γκουαϊτά, ο Σλουπ πήρε την κεφαλιά από τον Λίντελοφ, ο Αγιού βγήκε τετ α τετ και πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του στη σεζόν. Μάλιστα, την τελευταία φορά που η Πάλας πέτυχε πρώτη γκολ στο Ολντ Τράφορντ ήταν το 1979! Ηταν μια τραγική συνεργασία Λίντελοφ – Μαγκουάιρ, που στοίχισε στη Γιουνάιτεντ. Η Μάντσεστερ «πάγωσε» και πέντε λεπτά αργότερα οι Λονδρέζοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ, αλλά ο Ζαχά νικήθηκε από τον Ντε Χέα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη, πίεσαν και στο 48′ είχαν καλή ευκαιρία με τον Τζέιμς για να ισοφάρισουν. Η Πάλας αμυνόταν ιδανικά και η διπλή ζώνη του Χόντγκσον έκανε δύσκολη τη ζωή της Μάντσεστερ. Ο Γκρίνγουντ πέρασε στη θέση του Λίνγκαρντ και η Γιουνάιτεντ έγινε φουλ επιθετική. Μάλιστα, στο 69′ ήρθε η μεγάλη ευκαιρία! Ο Μιλιβόγιεβιτς ανέτρεψε τον ΜακΤόμινεϊ, ο Ράσφορντ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι! Δεύτερο χαμένο πέναλτι σε ισάριθμα ματς παγώνοντας περισσότερο το Ολντ Τράφορντ. O Σόλσκιερ έβαλε και τον Μάτα στα τελευταία δέκα λεπτά, η Γιουνάιτεντ ήταν έξω από την περιοχή του Γκουαϊτά και προσπαθούσε να σπάσει την άμυνα της αντιπάλου. Στο 89′ Ράσφορντ και Μαρσιάλ συνδυάστηκαν ωραία και ο Τζέιμς με απίθανο τελείωμα πέτυχε το 1-1.

Η Γιουνάιτεντ βγήκε όλη μπροστά για την ολική ανατροπή, αλλά λογάριαζε χωρίς του Ζαχά, Φαν Άανχολτ. Ο Ιβοριανός ξεκίνησε την αντεπίθεση και ο Ολλανδός με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Ντε Χέα… ξαναπάγωσε το Ολντ Τράφορντ και διαμόρφωσε το 2-1. Μεγάλη ευθύνη και από τον Ισπανό γκολκίπερ που δεν τοποθετήθηκε σωστά.

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο (34′ Γιανγκ), ΜακΤόμινεϊ (85′ Μάτα), Πογκμπά, Τζέιμς, Λίνγκαρντ (56′ Γκρίνγουντ), Ράσφορντ, Μαρσιάλ

Κρίσταλ Πάλας: Γκουαϊτά, Γουόρντ, Κέλι, Κέιχιλ, Φαν Άανχολτ, Μιλιβόγιεβιτς, Κουγιατέ (83′ ΜακΚάρθι), ΜακΆρθουρ, Σλουπ (80′ Τάουνσεντ), Αγιού (75′ Μπεντέκε), Ζαχά