«Διαβολικές» ανατροπές

Ο Δημοσθένης Γεωργακόπουλος θυμάται εκτός έδρας come back της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που κέρδισε παιχνίδια στα οποία βρισκόταν πίσω με τουλάχιστον δύο γκολ διαφορά.

Ημέρες… Σερ Άλεξ Φέργκιουσον έζησαν οι φίλοι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, βλέποντας την ομάδα τους να επιστρέφει από την «κόλαση» του 2-0 της Κρίσταλ Πάλας. Το τελικό 2-3 θύμισε τις ένδοξες εποχές με τον «τσιχλάκια» στον πάγκο, όταν η Γιουνάιτεντ είχε τις ανατροπές για… πρωινό (μεγαλύτερη εξ ‘αυτών εκείνη στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ το 1999 απέναντι στην Μπάγερν). Συνήθως, το Ολντ Τράφορντ γινόταν… κατηφορικό για τους αντιπάλους της, όμως ουκ ολίγες φορές οι «κόκκινοι διάβολοι» τα έχουν καταφέρει εξίσου καλά και μακριά από το γήπεδό τους. Όπως κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, έτσι κι άλλες φορές έχουν κάνει το εκτός έδρας come back, αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ με τουλάχιστον δύο γκολ διαφορά.

Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (7/11/1993)
Τα δύο γκολ του Κουίν στο πρώτο ημίωρο του αγώνα έδωσαν σαφές προβάδισμα στους «πολίτες», όμως η απάντηση των «μπέμπηδων» ήρθε από τον Καντονά στην επανάληψη. Ο “Eric the King” σημείωσε δύο τέρματα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ρόι Κιν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-3 στο ντέρμπι του Μάντσεστερ.

Γιουβέντους – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (21/4/1999)
Ο πρώτος μεταξύ τους ημιτελικός στο Ολντ Τράφορντ είχε λήξει ισόπαλος 1-1, με τη «Μεγάλη Κυρία» να παίρνει σαφές προβάδισμα, μετά το γρήγορο 2-0 στο Τορίνο, με τα γκολ του Ινζάγκι. Οι «κόκκινοι διάβολοι» ανασυντάχθηκαν γρήγορα και πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου είχαν φτάσει σε σκορ πρόκρισης (2-2) με τα τέρματα των Κιν και Γιορκ. Η σπουδαία ανατροπή ολοκληρώθηκε με τον Κόουλ στο δεύτερο ημίχρονο, με την Γιουνάιτεντ να παίρνει την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-5 (29/9/2001)
Τον απόλυτο αιφνιδιασμό έκαναν οι «πετεινοί» απέναντι στους φιλοξενούμενους. Ρίτσαρντς, Φέρντιναντ και Ζίγκε βρήκαν δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα, με το σκορ να είναι 3-0 υπέρ των γηπεδούχων. Στην επανάληψη, όμως, γρήγορα ήρθαν τα πάνω-κάτω. Κόουλ, Μπλαν, Φαν Νιστελρόι, Βερόν και Μπέκαμ βρήκαν δίχτυα για τη Γιουνάιτεντ, η οποία έφυγε νικήτρια από το Γουάιτ Χαρτ Λέιν με 3-5.

Έβερτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-4 (28/4/2007)
Τέσσερα χρόνια είχε να κατακτήσει την Πρέμιερ Λιγκ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πήγαινε να παίξει στο Γκούντισον Παρκ, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, προκειμένου να υπερασπιστεί το +3 από την Τσέλσι. Σταμπς και Φερνάντες έδωσαν προβάδισμα στα «ζαχαρωτά», όμως Ο’Σέι, Φίλ Νέβιλ (αυτ.), Ρούνεϊ και Ιγκλς έφεραν «τούμπα» το ματς, με τη Γιουνάιτεντ να παίρνει τη νίκη με 2-4 και μετά την ταυτόχρονη απώλεια βαθμών της Τσέλσι να αγκαλιάζει το πρωτάθλημα.

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-4 (2/4/2011)
Μέχρι το 65’ βρισκόταν πίσω στο σκορ από τα δύο γκολ του Νομπλ και κινδύνευε να αφήσει ανεκμετάλλευτη την «γκέλα» της Άρσεναλ. Σε εκείνο το σημείο, όμως, η Γιουνάιτεντ «ξύπνησε» με τον Ρούνεϊ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Έκανε χατ-τρικ μέσα σε 14 λεπτά, φέρνοντας τα πάνω-κάτω στο ματς, ενώ ο Τσιτσαρίτο διαμόρφωσε το τελικό 2-4, που «κλείδωσε» τον τίτλο για την ομάδα του.

Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (10/11/2012)
Ένα γκολ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και άλλο ένα στο ξεκίνημα του δευτέρου – και τα δύο από τον Βάιμαν – θα μπορούσαν να είχαν… κόψει τα πόδια οποιασδήποτε ομάδας, όχι όμως αυτής του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον. Ο Τσιτσαρίτο αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή, αφού πέτυχε δύο τέρματα, ενώ ενδιάμεσα είχε σημειώσει αυτογκόλ ο Φλααρ, για το τελικό 2-3 στο Βίλα Παρκ.

Χαλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (26/12/2013)
Η τελευταία ανατροπή δύο τερμάτων για τους «μπέμπηδες», πριν το παιχνίδι με την Κρίσταλ Πάλας, είχε γίνει στην Boxing Day του 2013, χωρίς τον Φέργκιουσον στον πάγκο. Η Χαλ πέτυχε γρήγορα δύο τέρματα με τους Τσέστερ και Μέιλερ, όμως η απάντηση ήταν εξίσου γρήγορη από την Γιουνάιτεντ. Σμόλινγκ και Ρούνεϊ έφεραν αμέσως το παιχνίδι στα ίσια, ενώ στην επανάληψη το αυτογκόλ του Τσέστερ έγραψε το τελικό 2-3.