Manchester United 2 : 1 Tottenham Hotspur
Sheffield United F.C. 3 : 3 Manchester United
Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2019
Manchester United 3 : 1 Brighton & Hove Albion
16:00 | Old Traford, Manchester
A A A

Ιστορικό διπλό η Πάλας (2-1) και... μούδιασμα στο Ολντ Τράφορντ! Κάκιστη η Μάντσεστερ που δέχθηκε στο 90+3' το γκολ της ήττας. Εχασε πέναλτι ο Ράσφορντ.

H Κρίσταλ Πάλας πέτυχε το πρώτο διπλό στο Ολντ Τράφορντ από το 1989 και... πάγωσε τη Γιουνάιτεντ. Οι Λονδρέζοι επικράτησαν 2-1 της Μάντσεστερ, η οποία προβλημάτισε έντονα με την εικόνα της. Νέο χαμένο πέναλτι, αυτή τη φορά από τον Ράσφορντ.

Η Γιουνάιτεντ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πίεσε, πήρε τον έλεγχο και μόλις στο 10ο λεπτό είχε την πρώτη ευκαιρία, αλλά ο Ράσφορντ πριν βγει τετ α τετ μπερδεύτηκε κι έχασε τη μπάλα. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν στο 17' να βρουν δίχτυα, αλλά ο Τζέιμς από θέση βολής αστόχησε. Η Μάντσεστερ συνέχισε να πιέζει, αλλά η Πάλας εξαιρετικά στημένη δεν άφησε κανένα περιθώριο. Αντίθετα, στην πρώτη επαφή στην αντίπαλη περιοχή στο 32' βρήκε δίχτυα!!! Από βολέ του Γκουαϊτά, ο Σλουπ πήρε την κεφαλιά από τον Λίντελοφ, ο Αγιού βγήκε τετ α τετ και πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του στη σεζόν. Μάλιστα, την τελευταία φορά που η Πάλας πέτυχε πρώτη γκολ στο Ολντ Τράφορντ ήταν το 1979! Ηταν μια τραγική συνεργασία Λίντελοφ - Μαγκουάιρ, που στοίχισε στη Γιουνάιτεντ. Η Μάντσεστερ «πάγωσε» και πέντε λεπτά αργότερα οι Λονδρέζοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ, αλλά ο Ζαχά νικήθηκε από τον Ντε Χέα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη, πίεσαν και στο 48' είχαν καλή ευκαιρία με τον Τζέιμς για να ισοφάρισουν. Η Πάλας αμυνόταν ιδανικά και η διπλή ζώνη του Χόντγκσον έκανε δύσκολη τη ζωή της Μάντσεστερ. Ο Γκρίνγουντ πέρασε στη θέση του Λίνγκαρντ και η Γιουνάιτεντ έγινε φουλ επιθετική. Μάλιστα, στο 69' ήρθε η μεγάλη ευκαιρία! Ο Μιλιβόγιεβιτς ανέτρεψε τον ΜακΤόμινεϊ, ο Ράσφορντ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι! Δεύτερο χαμένο πέναλτι σε ισάριθμα ματς παγώνοντας περισσότερο το Ολντ Τράφορντ. O Σόλσκιερ έβαλε και τον Μάτα στα τελευταία δέκα λεπτά, η Γιουνάιτεντ ήταν έξω από την περιοχή του Γκουαϊτά και προσπαθούσε να σπάσει την άμυνα της αντιπάλου. Στο 89' Ράσφορντ και Μαρσιάλ συνδυάστηκαν ωραία και ο Τζέιμς με απίθανο τελείωμα πέτυχε το 1-1.

Η Γιουνάιτεντ βγήκε όλη μπροστά για την ολική ανατροπή, αλλά λογάριαζε χωρίς του Ζαχά, Φαν Άανχολτ. Ο Ιβοριανός ξεκίνησε την αντεπίθεση και ο Ολλανδός με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Ντε Χέα... ξαναπάγωσε το Ολντ Τράφορντ και διαμόρφωσε το 2-1. Μεγάλη ευθύνη και από τον Ισπανό γκολκίπερ που δεν τοποθετήθηκε σωστά.

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο (34' Γιανγκ), ΜακΤόμινεϊ (85' Μάτα), Πογκμπά, Τζέιμς, Λίνγκαρντ (56' Γκρίνγουντ), Ράσφορντ, Μαρσιάλ

Κρίσταλ Πάλας: Γκουαϊτά, Γουόρντ, Κέλι, Κέιχιλ, Φαν Άανχολτ, Μιλιβόγιεβιτς, Κουγιατέ (83' ΜακΚάρθι), ΜακΆρθουρ, Σλουπ (80' Τάουνσεντ), Αγιού (75' Μπεντέκε), Ζαχά

ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΕΛΩΝ

Κάθε μέλος του club έχει τη δυνατότητα να ταξιδέψει στην Αγγλία και να παρακολουθήσει από κοντά όποιο αγώνα της Manchester United επιθυμεί είτε με τις εκδρομές που οργανώνει το club είτε μεμονωμένα.

Ισχύει μόνο για τα μέλη Ελλάδος / Αγγλίας.

Εγγραφή

Περισσότερα ...

Member Card

ver1 back

Το Hellenic Supporters Club παρέχει στα μέλη του:

Κάθε μέλος του club έχει τη δυνατότητα να ταξιδέψει στην Αγγλία και να παρακολουθήσει από κοντά όποιο αγώνα της Manchester United επιθυμεί είτε με τις εκδρομές που οργανώνει το club είτε μεμονωμένα.

Το club έχει τη δυνατότητα να εξασφαλίζει ένα συγκεκριμένο αριθμό εισιτηρίων για τους εντός έδρας αγώνες της ομάδας. Ισχύει μόνο για τα μέλη Ελλάδος / Αγγλίας.