Αήττητη για δέκα συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-1 της Παρί Σεν Ζερμέν και έτσι παρέμεινε αήττητη για δέκα συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ένα ιστορικό ρεκόρ πέτυχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την νίκη της στο Παρκ Ντε Πρενς επί της Παρί Σεν Ζερμέν με σκορ 1-2 για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Σόλσκιερ για πρώτη φορά στην ιστορία της έμεινε αήττητη για δέκα συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια.

Το ρεκόρ αυτό ξεκίνησε να χτίζεται στις 27 Ιουνίου και στην νίκη στην παράταση απέναντι στην Νόριτς για το FA Cup. Από τότε, οι κόκκινοι διάβολοι δεν έχασαν μακριά από το Ολντ Τράφορντ κόντρα σε Μπράιτον (τρεις φορές), Άστον Βίλα, Κρίσταλ Πάλας, Λέστερ, Λούτον, Νιούκαστλ και φυσικά με την Παρί.

Ενδεικτικά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετράει δύο νίκες στα τέσσερα παιχνίδια της στην Premier League και αυτές τις έχει πετύχει σε εκτός έδρας ματς.

Οι κόκκινοι διάβολοι κόντρα στην Παρί άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες στο 23′, ενώ ισοφαρίστηκαν στο 55ο λεπτό με αυτογκόλ του Μαρσιάλ. Τελικά ο Ράσφορντ με ωραίο γκολ στο 87′ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Μάντσεστερ.