Επιβλητική νίκη εναντίον της σκληροτράχηλης Μπόρνμουθ.

Μετά από δύο σερί εκτός έδρας ματς στο Λονδίνο όπου δεν μπόρεσε να φύγει νικήτρια (ήττα με 3-1 από την Γουέστ Χαμ, ισοπαλία 2-2 με την Τσέλσι), η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το τρίποντο στο “Ντιν Κορτ” επικρατώντας 2-1 με ανατροπή της Μπόρνμουθ στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 11′ με προβολή του Γουίλσον και ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, ωστόσο η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 35′ με τον Μαρσιάλ, ο οποίος σκόραρε για τέταρτη σερί αγωνιστική (είχε βρει δίχτυα και απέναντι σε Νιούκαστλ, Τσέλσι και Έβερτον) για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Premier League.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “κόκκινοι διάβολοι” ήταν συντριπτικά ανώτεροι, έκλεισαν την Μπόρνμουθ στα καρέ της, είχαν απίστευτη ευκαιρία στο 64′ με τον Ράσφορντ (απομάκρυνε πάνω στη γραμμή o Μπρουκς), για να έρθει τελικά η λύτρωση για αυτούς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.Ο Πογκμπά έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ράσφορντ (η επιλογή του Μουρίνιο για τη θέση του βασικού σέντερ φορ στο ματς) κατέβασε εξαιρετικά τη μπάλα με το στήθος και με κοντινό σουτ υπέγραψε το τελικό 2-1 για την ομάδα του.