Μαν. Γιουνάιτεντ – Μπόρνμουθ 5-2

Η Γιουνάιτεντ ήταν υπέροχη, διέλυσε 5-2 τη Μπόρνμουθ εντός έδρας και μπήκε τετράδα! Ναι, στις θέσεις του Champions League οι «Κόκκινοι» με ηγέτη τον Φερνάντες.

Η Γιουνάιτεντ διέλυσε 5-2 τη Μπόρνμουθ και είναι στην 4η θέση, έστω και με ματς περισσότερο από την Τσέλσι. Κάτι που φάνταζε αδιανόητο τη νέα χρονιά, τώρα είναι το σωστό, μιας και η ομάδα του Σόλσκιερ βγάζει ποιότητα στο γήπεδο! Ο Μπρούνο Φερνάντες είναι ο ηγέτης, ο πειθαρχημένος Πογκμπά έχει ουσία και η τριπλέτα Μαρσιάλ – Γκρίνγουντ – Ράσφορντ βρίσκουν δίχτυα, με την ομάδα τους να μένει αήττητη σε 16 ματς (σε όλες τις διοργανώσεις). Πέντε γκολ είχε να σημειώσει στο Oλντ Τράφορντ η Μάντσεστερ για την PL από το 2011 με τη Γουίγκαν! Οσο για τη Μπόρνμουθ, έμεινε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού!

Ιδια ενδεκάδα για τρίτη σερί φορά η Γιουνάιτεντ

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει και για πρώτη φορά από το 2006 (!) η Γιουνάιτεντ παρουσιάστηκε σε τρίτο σερί ματς χωρίς αλλαγές. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν και στο 10΄είχαν την πρώτη ευκαιρία! Ο Ράσφορντ έβγαλε σε θέση βολής τον Μπρούνο, αλλά το πλασέ πέρασε άουτ. Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα η Μπόρνμουθ στην πρώτη της ευκαιρία βρήκε δίχτυα. Ο Στάνισλας άδειασε τον Μαγκουάιρ και πλάσαρε στην κλειστή γωνία του Ντε Χέα για το 1-0.

Ανατροπή με Γκρίνγουντ και Ράσφορντ!
Οι Reds πίεσαν, έβαλαν την αντίπαλο στην περιοχή τους και στο 29′ ήρθε το γκολ! Ο Φερνάντες έκανε την ασίστ και ο Γκρίνγουντ με υπέροχο τελείωμα πέτυχε το 1-1. Μέσα σε έξι λεπτά είχε ολοκληρωθεί η ανατροπή, αφού το χέρι του Σμιθ έστειλε τον Ράσφορντ στην άσπρη βούλα και ο νεαρός φορ δεν αστόχησε. Παράλληλα, έφτασε τα 20 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις φέτος και έγινε ο νεαρότερος της Γιουνάιτεντ που πετυχαίνει κάτι ανάλογο μετά τον Ρούνεϊ το 2007! Η Μάντσεστερ είχε τον απόλυτο έλεγχο, η κατοχή έφτασε στο 71% και στις καθυστερήσεις του α’ μέρους ήρθε και το 3ο γκολ! Ο Μαρσιάλ θύμισε… Τιερί Ανρί και με υπέροχο γκολ πέτυχε το 3-1, φτάνοντας παράλληλα τα 15 στη σεζόν!

Πάγωσε και… ξέσπασε η Μάντσεστερ!
Το ξεκίνημα του β’ μέρους έφερε τον Μπαϊγί στο στο ματς στη θέση του Λίντελοφ και τον Νταντζουμά σε αυτή τού του Μπρουκς. Ο τελευταίος είχε δοκάρι στο 47′ και ο πρώτος ένα λεπτό αργότερα υπέπεσε σε πέναλτι, μιας και το χέρι ήταν μέσα στην περιοχή. Ο Κινγκ ανέλαβε την εκτέλεση (49′) κι έβαλε τη Μπόρνμουθ στο ματς. Μάλιστα, δυο λεπτά αργότερα ο Νταντζουμά βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Κάπου εκεί η Μάντσεστερ… ξύπνησε. Στο 54′ ο Γκρίνγουντ πέτυχε με έξοχο τελείωμα το 7ο γκολ στην Premier League και 15ο σε όλες τις διοργανώσεις σφραγίζοντας έτσι τη νίκη! Η Γιουνάιτεντ ήταν επιβλητική και στο 59′ ήρθε και το 5ο γκολ! Ο Μπρούνο με φαουλάρα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και διαμόρφωσε το 5-2. Απίθανα νούμερα για τον Πορτογάλο, ο οποίος σε 9 ματς στην PL έχει 6 γκολ και πέντε ασίστ. Η Μάντσεστερ δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι, πίεσε, ο Ράσφορντ βρήκε δίχτυα στο 65′, αλλά για χιλιοστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Γκρίνγουντ, Μαρσιάλ και Ράσφορντ πέρασαν εκτός, αλλά η Μάντσεστερ είχε διάθεση. Ομως, ο Ράμσντεϊλ με υπέροχες επεμβάσεις στις προσπάθειες των Ιγκάλο, Φρεντ και Πογκμπά δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει….

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Λίντελοφ (46′ Μπαϊγί), Μαγκουάιρ, Σο, Μπισάκα, Μάτιτς (67′ Φρεντ), Πογκμπά, Μπρούνο, Μαρσιάλ (80′ Μάτα), Ράσφορντ (80′ Ιγκάλο), Γκρίνγουντ (75′ Τζέιμς)

Μπόρνμουθ: Ράμσντεϊλ, Σμιθ (77′ Στέισι), Ακε, Ρίκο, Κέλι, Στάνισλας (66΄Γκόσλινγκ), Λέρμα, Κουκ (66′ Γουίλσον), Μπρουκς (46′ Γκρίνεβαλντ), Κινγκ, Σολάνκε (66′ Μπίλινγκ)