Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λειψία 5-0: Σούπερ Ράσφορντ, φουλ για πρωτιά!

Η καλύτερη φετινή Γιουνάιτεντ διέλυσε με 5-0 τη Λειψία και με δυο νίκες φουλάρει για την πρωτιά στον όμιλο! Χατ τρικ ο Ράσφορντ, πρώτο του Γκρίνγουντ στο Champions League.

Η Μάντσεστερ έκανε το καλύτερο φετινό της παιχνίδι, διέλυσε την πρωτοπόρο της Bundesliga, Λειψία με 5-0 κι έγινε μεγάλο φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο. Ο Ράσφορντ ήταν εντυπωσιακός, μπήκε στο 63ο λεπτό και κατάφερε να πετύχει χατ τρικ!

Εξαιρετική τακτική η Γιουνάιτεντ, πρώτο του Γκρίνγουντ

H Γιουνάιτεντ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πίεσε τη Λειψία και προσπάθησε να βάλει δύσκολα. Ο Φρεντ ήταν εξαιρετικός, αποτέλεσε τον κινητήριο μοχλό της Μάντσεστερ, η οποία στο δεκάλεπτο είχε καλές φάσεις. Στο 5′ ο Βραζιλιάνος δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, ενώ στο 9′ η προσπάθεια του Μαρσιάλ δεν είχε το αναμενόμενο αποτέλεσμα για τη Μάντσεστερ. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά στημένοι, δεν άφηναν χώρους για τη Λειψία και στο 21΄ άνοιξαν το σκορ με ένα εντυπωσιακό τελείωμα του Γκρίνγουντ. Ηταν το πρώτο γκολ του 19χρονου στο Champions League που έγραψε τη δική του ιστορία. Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας από τη Μάντσεστερ που δεν άφησε στη Λειψία κανένα περιθώριο αμφισβήτησης.

Το σκηνικό στην επανάληψη δεν ήταν διαφορετικό, παρά το γεγονός πως η Λειψία, είχε την πρώτη καλή φάση, αλλά στο 48′ ο Πόουλσεν δεν μπόρεσε να σκοράρει από καλή θέση. Στο 51΄η Γιουνάιτεντ ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Κονατέ σε προσπάθεια του Φαν ντε Μπέεκ, αλλά το VAR δεν έδειξε παράβαση. Η Μάντσεστερ είχε τον έλεγχο, με τον Ολλανδό να βοηθά αρκετά σε ανασταλτικό και δημιουργικό κομμάτι.  Ο Σόλσκιερ πέρασε στο ματς τον Ράσφοντ και τον ΜακΤόμινεϊ δίνοντας στους «κόκκινους» περισσότερη φρεσκάδα.

Χατ τρικ ο Ράσφορντ

Στο 61′ οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο γκολ με τον Μαρσιάλ, αλλά ο Γάλλος κόπηκε εντυπωσιακά την τελευταία στιγμή από τον Κονατέ. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 65′ για να δούμε την πρώτη μεγάλη φάση της Λειψίας, με τον Ντε Χέα να διώχνει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Κονατέ. Η ομάδα του Σόλσκιερ ήταν άψογη τακτικά, κυκλοφορούσε σωστά και στο 70′ είχε καλή φάση, αλλά ο Μαρσιάλ δεν μπόρεσε να σκοράρει Ωστόσο, στο 74’ ήρθε το δεύτερο γκολ! O Φερνάντες επτά λεπτά μετά την είσοδό του μοίρασε ιδανικά στον Ράσφορντ και με άψογο τελείωμα πέτυχε το 2-0.

Η Γιουνάιτεντ είχε το μομέντουμ και στο 78’ πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Ράσφορντ νίκησε τον Ουπαμεκανό και με ωραίο πλασέ σημείωσε το 3-0. Η Λειψία είχε καταρρεύσει, η Μάντσεστερ έκανε ό,τι ήθελε και στο 87’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαρσιάλ από τον Σάμπιτζερ. Ο Γάλλος ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το 4-0. Οι γηπεδούχοι στο 89’ ξαναβρήκαν δίχτυα, αλλά το γκολ του Καβάνι ακυρώθηκε σωστά. Ωστόσο, το ματς έκλεισε με… υπόκλιση στον Μάρκους Ράσφορντ, ο οποίος στις καθυστερήσεις πέτυχε χατ τρικ και διαμόρφωσε το 5-0. Μάλιστα, έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης της Μάντσεστερ που πετυχαίνει χατ τρικ ως αλλαγή, έπειτα τον Σόλσκιερ το 1999!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ολε Γκουνάρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Μπισάκα (81′ Τουανζέμπε), Μάτιτς (63′ ΜακΤόμινεϊ), Πογκμπά (81′ Καβάνι), Φρεντ, Φαν ντε Μπέεκ (68′ Μπρούνο), Μαρσιάλ, Γκρίνγουντ (63′ Ράσφορντ)

Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάσκι, Χάλστενμπεργκ, Χένριχ (63′ Σάμπιτζερ), Ανχελίνιο, Ουπαμεκανό, Κονατέ, Καμπλ (76′ Κλάιφερτ), Ν’ Κουνκού (65′ Σέρλοθ), Ολμο, Φόρσμπεργκ, Πόουλσεν