Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπασάκσεχιρ 4-1: Σούπερ Μπρούνο και αγκαλιά με την πρόκριση!

Η Γιουνάιτεντ διέλυσε με 4-1 την Μπασάκσεχιρ στο Ολντ Τράφορντ και βρίσκεται πλέον μια ανάσα από την πρόκριση στους «16» του Champions League.

Η Γιουνάιτεντ ήταν εντυπωσιακή για ένα 45λεπτο, διέλυσε με 4-1 τη Μπασάκσεχιρ, έφτασε τους εννέα βαθμούς και είναι αγκαλιά με την πρόκριση. Εξαιρετικός ο Μπρούνο Φερνάντες, ο Σόλσκιερ είχε την ευκαιρία να δώσει ανάσες στους βασικούς μετά το 60΄. Με ισοπαλία την επόμενη αγωνιστική κόντρα στην Παρί θα βρεθεί στους «16» του Champions League.

Σούπερ Μπρούνο, καθάρισε η Γιουνάιτεντ!

H Γιουνάιτεντ δε θύμιζε σε καμία περίπτωση την ομάδα που παρουσιάστηκε στο ματς της Κωνσταντινούπολης πριν δυο εβδομάδες περίπου, με τον Σόλσκιερ να παρουσιάζει στο Ολντ Τράφορντ ό,τι καλύτερο έχει στη διάθεσή του. Πρέσινγκ με το… καλησπέρα της αναμέτρησης, εξαιρετική κυκλοφορία, με τη Μπασάκ να μη μπορεί να κρατήσει μπάλα και να εγκλωβίζεται. Στο 2ο λεπτό ο Ράσφορντ έστειλε… μήνυμα και πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ. Ο Μπρούνο με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τούρκο γκολκίπερ πετυχαίνοντας το 1-0. Στο 19 ήρθε και το δεύτερο γκολ! Η Γιουνάιτεντ έκρυψε τη μπάλα, ο Τέλες έκανε τη σέντρα, και τη γκάφα του Γκιουνόκ εκμεταλλεύθηκε ο Μπρούνο Φερνάντες που πέτυχε το 2-0. Μάλιστα, από το περσινό του ντεμπούτο έχει συμμετοχή σε 34 γκολ (σε 35 συμ. έχει 21 γκολ και 13 ασίστ), 15 περισσότερα από οποιοδήποτε άλλον παίκτη του συλλόγου σε αυτό το διάστημα. Ο Φαν ντε Μπέεκ ήταν απολαυστικός έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στη μεσαία γραμμή. Στο 33′ η Γιουνάιτεντ κέρδισε πέναλτι, με πρωταγωνιστή τον Ράσφορντ. Ο Μπρούνο άφησε στην άκρη το χατ τρικ και ο Ράσφορντ από την άσπρη βούλα πέτυχε το 3-0. Ηταν το 5ο του γκολ στα τέσσερα τελευταία ματς, όσα είχε στις πρώτες του 18 εμφανίσεις.

Προσπάθησε η Μπασάκ, αλλά…
Η Μάντσεστερ μπήκε στην επανάληψη με καλή ευκαιρία του Καβάνι, ωστόσο ο Ντε Χέα ήταν αυτός που είχε την επέμβαση του αγώνα, μιας και στο 51′ αντέδρασε εντυπωσιακά στο σουτ του εξαιρετικού Βίτσκα. Στο 60΄ο Σόλσκιερ έκανε τρεις αλλαγές (εκτός Ράσφορντ, Μπρούνο, Μπισάκα), ο ρυθμός έπεσε, αν και οι Τούρκοι έδειχναν μαχητικοί. Μάλιστα, η προσπάθειά τους έφερε και γκολ στο 75′. Ο Τούρουτς με ωραία εκτέλεση φάουλ δεν άφησε περιθώρια στον Ντε Χέα. Οι πρωταθλητές Τουρκίας πάντως επέμειναν, εκμεταλλεύθηκαν τη νωθρότητα των γηπεδούχων και στο 80’ είχαν δοκάρι με τον Βίτσκα. Ένα καλό τελευταίο δεκάλεπτο της  Μάντσεστερ έφερε και τέταρτο γκολ. Στις καθυστερήσεις, έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό ο Γκρίνγουντ έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε την ασίστ στον Τζέιμς και ο Ουαλός πέτυχε το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση διαμορφώνοντας το 4-1.

Mαν. Γιουνάιτεντ (Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Λίντελοφ (46′ Τουανζέμπε), Μαγκουάιρ, Καβάνι, Μαρσιάλ (82′ Μάτιτς), Ράσφορντ (59′ Τζέιμς), Φρεντ, Μπρούνο (59′ Γκρίνγουντ), Τέλες, Μπισάκα (59′ Γουίλιαμς), Φαν ντε Μπέεκ

Μπασακσεχίρ (Οκάν Μπουρούκ): Γκιουνόκ, Σκρτελ (87′ Ποντς), Επουρεάνου, Ράφαελ, Μπομπό (74′ Καλντιρίμ), Τσαντλί (61′ Γκούλμπρατσεν), Βίτσκα, Καχβετσί (46′ Τακντεμίρ), Τουρούτς, Οζκάν (74′ Γκιουλιάνι), Μπα