Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 4-1

Παρουσιάζοντας πρόσωπο… μεγάλης ομάδας που ξέρει να παίρνει τα απαραίτητα ματς δίχως κόπο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε εύκολα 4-1 σε ένα από τα πιο άνετα απογεύματα του Ζοσέ Μουρίνιο στον πάγκο. Πολύ μεγάλη ανατροπή (3-2) η Γουέστ Χαμ απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, σπουδαία νίκη η Μπέρνλι (1-0) κόντρα στην Μπράιτον με τους clarets να βγαίνουν από την επικίνδυνη ζώνη, σημαντικό «τρίποντο» για την Κάρντιφ (1-0) απέναντι στη Σαουθάμπτον στο ντεμπούτο του Χάσενχουτλ.

Δύσκολα μπορεί να θυμηθεί κανείς για φέτος πιο άνετη νίκη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, από αυτή που πέτυχε κόντρα στη Φούλαμ σκοράροντας τρεις φορές από το πρώτο ημίχρονο. Απέναντι στη μοναδική ομάδα που έχει αποτύχει στο φετινό πρωτάθλημα να κρατήσει έστω και μια φορά ανέπαφη την εστία της, οι «κόκκινοι διάβολοι» εμφανίστηκαν έπειτα από καιρό ως… μεγάλη ομάδα που τελειώνει γρήγορα τα ματς.
  Το τρομερό σουτ του Άσλεϊ Γιάνγκ από πλάγια θέση για το 1-0 στο 13′, το πλασέ του Μάτα στην κίνηση στο 28′ από ασίστ του Λουκάκου και το γκολ του Βέλγου επιθετικού στο 42′ σε φάση που υπήρχε οφσάιντ στον Ισπανό σκόρερ του δεύτερου τέρματος, είχαν διαμορφώσει το σκορ στο 3-0 από νωρίς.
  Μια απλή διαχείριση ήταν ό,τι χρειαζόταν η ομάδα του Μουρίνιο στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, είδε τον Καμαρά να κερδίζει πέναλτι από τον Ερέρα και να εκτελεί εύστοχα για το 3-1 στο 66′, δυο λεπτά αργότερα ο Αγκισά αποβλήθηκε για πολύ κακό μαρκάρισμα στον Ράσφορντ και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με την εξυπνάδα του προαναφερθέντα Άγγλου στράικερ που σούταρε ξαφνικά από πολύ δύσκολη θέση και ο Σέρχιο Ρίκο νικήθηκε στην κλειστή του γωνία στο 82ο λεπτό.