Σέφιλντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-3: Ματσάρα με έξι γκολ αλλά χωρίς νικητή

Ένα εκπληκτικό σε εξέλιξη ματς έλαβε χώρα στο Μπράμαλ Λέιν, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να κάνει την ανατροπή με τρία γκολ σε οκτώ λεπτά αλλά την Σέφιλντ να κάνει το 3-3 στο 90′

Συγκλονιστικό ήταν το παιχνίδι μεταξύ της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 13η αγωνιστική της Premier League, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από τρία γκολ έκαστος αλλά να μην καταφέρνουν στο φινάλε να πανηγυρίζουν τη νίκη.

Οι λεπίδες προηγήθηκαν στο 52′ με 2-0 και μέχρι το 70′ είχαν τον απόλυτο έλεγχο, οι κόκκινοι διάβολοι έκαναν την απόλυτη ανατροπή σημειώνοντας τρία γκολ από το 72′ μέχρι το 79′, για να έρθει στο 90′ ο ΜακΜπέρνι να υπογράψει το τελικό 3-3 σε ένα από τα πιο θεαματικά και εντυπωσιακά ματς της φετινής σεζόν στο αγγλικό πρωτάθλημα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχε ισορροπία στην αναμέτρηση του Μπράμαλ Λέιν καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πήρε τα ηνία και δεν τα άφησε ποτέ μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο 11ο λεπτό μάλιστα είχε πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία για να προηγηθεί και ήταν ο Ντε Χέα που της στέρησε τη χαρά. Πρώτα έπεσε στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε το δυνατό σουτ του Λάντστραμ ενώ στην εξέλιξη της φάσης απέκρουσε ενστικτωδώς την καρφωτή κεφαλιά του ΜακΓκόλντρικ από το ύψος της μικρής περιοχής!

Η φάση αυτή ήταν προμήνυμα για αυτό που θα ακολουθούσε, με το 1-0 για την ομάδα του Κρις Γουάιλντερ να έρχεται στο 19′. Ο Μουσέτ πίεσε τον Τζόουνς, του έκλεψε τη μπάλα και έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Ντε Χέα απέκρουσε αρχικά με το πόδι το πλασέ του Λάντστραμ, για να γίνει νέο πλασέ από τον Φλεκ και να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων.

Με το γκολ αυτό, οι κόκκινοι διάβολοι έφτασαν τα 12 διαδοχικά εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος που απέτυχαν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους, με το αρνητικό αυτό σερί να είναι το χειρότερο μετά τη σεζόν 1985-86 που δέχονταν γκολ για 15 σερί ματς πρωταθλήματος μακριά από το Ολντ Τράφορντ.

Η Γιουνάιτεντ είχε μόλις στο 29′ την πρώτη τελική της προσπάθεια, σουτ του Μαρσιάλ από θέση πλάγια αριστερά που δεν προβλημάτισε τον Μουρ, με την φάση αυτή να είναι και η μοναδική της στο πρώτο ημίχρονο.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι είχαν να επιδείξουν 7 τελικές στο αντίστοιχο διάστημα εκ των οποίων οι 5 στην εστία, με τους ερυθρόλευκους του Σέφιλντ να κυριαρχούν ολοκληρωτικά σε όλες σχεδόν τις μάχες και να δείχνουν πως μόνο τυχαία δεν βρίσκονταν πάνω από την Μάντσεστερ στη βαθμολογία πριν το μεταξύ τους ματς.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον Σόλσκιερ να αντικαθιστά τον -εκτός τόπου και χρόνου- Τζόουνς με τον Λίνγκαρντ για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, με το γκολ να έρχεται πάντως για την Σέφιλντ. Ο Περέιρα έχασε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Μουσέτ να στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Ντε Χέα με συρτό σουτ εκτός περιοχής (2-0).

Με τα δύο γκολ στην πλάτη η Γιουνάιτεντ ήταν πλέον αναγκασμένη να βγει μπροστά για να αλλάξει τη μοίρα της ωστόσο ήταν πλήρως βραχυκυκλωμένη από τους παίκτες του Γουάιλντερ, με τα μακρινά σουτ από Μαγκουάιρ (59′) και Μαρσιάλ (64′) να μην προβληματίζουν σε καμία περίπτωση τον κίπερ Μουρ, στο ντεμπούτο του στη φετινή Premier League.

Εκεί όμως που οι περισσότεροι άρχισαν να αναζητούν πότε ήταν η τελευταία φορά που η Γιουνάιτεντ είχε τόσο άθλια εικόνα τα τελευταία χρόνια, ήρθαν τα πάνω-κάτω, με τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ να βλέπει από τους παίκτες του να βγάζουν τρομερή αντίδραση πετυχαίνοντας τρία γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά!

Η αρχή της αντεπίθεσης των κόκκινων διαβόλων έγινε στο 72′ όταν ο 19χρονος Μπράντον Γουίλιαμς μείωσε σε 2-1 με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή ενώ πέντε λεπτά αργότερα έγινε το 2-2 με υπέροχη προβολή του 18χρονου Μέισον Γκρίνγουντ, με την Γιουνάιτεντ να βλέπει δύο έφηβους παίκτες της να σκοράρουν σε ένα ματς της Premier League για πρώτη φορά μετά τον Οκτώβριο του 2005!

Υπήρχε όμως και συνέχεια στην τρελή εξέλιξη του αγώνα καθώς στο 79′ ήρθε και το 3-2 για την ομάδα του Σόλσκιερ, με τον Ντάνιελ Τζέιμς να είναι ο δημιουργός και ο Μάρκους Ράσφορντ ο εκτελεστής (σουτ μέσα από την περιοχή), βρίσκοντας δίχτυα για έκτη φορά στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια του σε όλες τις διοργανώσεις με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το φινάλε βρήκε τις δύο ομάδες να μένουν στο 3-3 και να παίρνουν αμφότερες από έναν βαθμό, με την Σέφιλντ να έχει μάλιστα να καμαρώνει για το γεγονός πως μετά από 13 αγωνιστικές είναι στην 6η θέση με 18 πόντους, έναν περισσότερο από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.