Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπράιτον 2-1: Ανατροπή και αγκαλιά με το σεντόνι

Η Γιουνάιτεντ με κορυφαίο τον Γκρίνγουντ έκανε την ανατροπή, επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Μπράιτον και βρέθηκε στο +11 από την 5η θέση!

Η Γιουνάιτεντ δεν έπεισε, αλλά με κορυφαίο τον Γκρίνγουντ επικράτησε 2-1 της μαχητικής Μπράιτον στο Ολντ Τράφορντ και βρέθηκε στο +11 από την 5η θέση της Premier League!

Πρωταγωνίστρια η Μπράιτον

Η Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε και προσπάθησε να πετύχει μένα γρήγορο γκολ. Στο 4ο λεπτό το σουτ του Μπρούνο δε βρήκε στόχο, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκρίνγουντ είδε το σουτ να σταματά στο δοκάρι! Η Μπράιτον ανέβασε ρυθμό και στην πρώτη φάση της (13′) βρήκε δίχτυα. Ο Μοπέ έκανε τη σέντρα, ο Μπισάκα έχασε τον Γουέλμπεκ και ο Αγγλος φορ με διπλή προσπάθεια πέτυχε το 1-0. Μάλιστα, έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει 3 γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ μετά την αποχώρησή του από τη Γιουνάιτεντ. Κι όμως η Μάντσεστερ δεν μπόρεσε να αντιδράσει, οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν καλύτερα και στο 19′ πλησίασαν σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Γκρος βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Χρειάστηκε να περάσουν 20 λεπτά για να δούμε φάση της Μάντσεστερ, αλλά η προσπάθεια του Πογκμπά δε βρήκε στόχο. Η Μπράιτον όταν έβρισκε χώρους γινόταν απειλητική και στα τελευταία λεπτά του α’ μέρους είχε δυο καλές φάσεις με Μοπέ και Μοντέρ.

Ολική ανατροπή η Μάντσεστερ

Στην επανάληψη η Μάντσεστερ μπήκε πιο δυνατά, αλλά φτάσαμε στο 54′ για να έρθει το πρώτο σουτ εντός στόχου, αλλά ο Ράσφορντ δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Σάντσεθ. Ο Γκρίνγουντ ήταν ο καλύτερος παίκτης, δημιουργούσε κινδύνους, αλλά δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός. Ωστόσο, το γκολ ήρθε στο 62′, με τον Ράσφορντ να φέρνει το ματς στα ίσα! Οι «Κόκκινοι» ήταν καλύτεροι, ο Σόλσκιερ πέρασε στο ματς τον Τζέιμς στη θέση του Ράσφορντ (δεν ήταν έτοιμος για 90λεπτο) και η πίεση έγινε εντονότερη. Ετσι, στο 83′ ήρθε η ανατροπή! Ο Μπρούνο έκανε το σουτ, ο Σάντσεθ δεν έδιωξε ιδανικά, ο Τζέιμς μοίρασε στον Γκρίνγουντ και ο Άγγλος πέτυχε το 2-1. Η Γιουνάιτεντ ήταν καλύτερη, δεν ανησύχησε και κράτησε εύκολα το υπέρ της σκορ που την έφερε αγκαλιά με την τετράδα.

Μαν. Γιουνάιτεντ: Χέντερσον, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Μπισάκα, Πογκμπά (84′ ΜακΤόμινεϊ), Φρεντ, Μπρούνο, Καβάνι (82′ Φαν ντε Μπέεκ), Ράσφορντ (72′ Τζέιμς), Γκρίνγουντ

Μπράιτον: Σάντσεθ, Φέλτμαν, Ντανκ, Γουάιτ, Λαλάνα (88′ Σεκίρι), Γκρος, Μοντέρ, Μπισούμα, Γουέλμπεκ, Τροσάρ (63′ ΜακΑλιστερ), Μοπέ