Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουλβς 1-0: Πήρε πρόκριση, έχασε Ράσφορντ

Η ορεξάτη Γιουνάιτεντ αρκέστηκε στο γκολ του Μάτα και πήρε την πρόκριση επί της Γουλβς (1-0), αλλά είδε τον Ράσφορντ να αποχωρεί τραυματίας και οδεύει με ανησυχία στο ντέρμπι κόντρα στην Λίβερπουλ.

Ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ προγραμάτισε το σχέδιο αγώνα του απέναντι στην Γουλβς χωρίς τον Μάρκους Ράσφορντ στην αρχική ενδεκάδα. Ήταν ρεβάνς (0-0 στο «Μολινό»), σε νοκ-άουτ θεσμό, αυτόν του Κυπέλλου Αγγλίας, αλλά η ανάγκη για πολύτιμα λεπτά φρεσκαρίσματος στον καλύτερο παίκτη της ομάδας είναι ανεκτίμητη. Το γκολ δεν ερχόταν, τα λεπτά περνούσαν και τελικά στο 63’, ο Βρετανός στράικερ κλήθηκε να φορέσει φανέλα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χουάν Μάτα έλυνε τον γόρδιο δεσμό για τους μαχητικούς Κόκκινους Διαβόλους, που κεφαλαιοποίησαν μία από τις ουκ ολίγες φάσεις που βρήκαν στο διάβα τους (κόντρα στον εξαιρετικό Ρούντι) και στο τέλος εξασφάλισαν και την πρόκριση στον 4ο γύρο του FA Cup.

Ο απόηχος της νίκης, όμως, μετριάστηκε από την σκέψη και μόνο της μακρόχρονης απώλειας του Ράσφορντ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας μόλις 17 λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο. Έγινε ο δεύτερος παίκτης που εισέρχεται και αντικαθίσταται στο ίδιο ματς Κυπέλλου για την Γιουνάιτεντ μετά τον Άλαν Σμιθ το 2006, μα κυρίως έκανε όλο το «Ολντ Τράφορντ» να ξεφυσά με αγωνία, στην ιδέα ότι θα πορευθεί δια της απουσίας του στο ερχόμενο ντέρμπι με την Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» (19/1, 18:30).