Νόριτς – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3: Το… ξύπνημα των Κόκκινων!

Η Γιουνάιτεντ ήταν εντυπωσιακή, διέλυσε με 3-1 την Νόριτς εκτός έδρας κι έδειξε σημάδια ανάκαμψης! Η πρώτη ομάδα που έφτασε τα 2000 γκολ στην PL.

Στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ έχασε μέσα από τα χέρια της τη νίκη, το διπλό στο Βελιγράδι έδειξε ενθαρρυντικά σημάδια και κόντρα στη Νόριτς η Γιουνάιτεντ επιβεβαίωσε το «ξύπνημα». Οι « Κόκκινοι» ήταν εντυπωσιακοί και πέτυχαν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους (3-1) στην Premier League από τις 27 Φεβρουαρίου. Η Μάντσεστερ ξεπέρασε τα 2000 γκολ, ενώ αν ήταν πιο ουσιαστική θα έφτανε σε εντυπωσιακό σκορ!

Δυνατό ξεκίνημα για την ομάδα του Σόλσκιερ, με τους Μαρσιάλ, Ράσφορντ να χάνουν καλές ευκαιρίες. Ωστόσο, στο 20ο λεπτό ήρθε ένα ιστορικό γκολ, μιας και ο ΜακΤόμινεϊ πέτυχε το 2000ο γκολ της ομάδας στην PL. Ανάλογη συνέχεια για τους φιλοξενούμενους, αφού στο 25′ ο Τζέιμς κέρδισε πέναλτι από το Γκάντφρεϊ. Ο Ράσφορντ ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο νικήθηκε από τον Κρουλ. Όμως, ένα λεπτό αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Τζέιμς έκανε τη σέντρα και ο Ράσφορντ με το δεξί πήρε… εκδίκηση πετυχαίνοντας το 2-0. Η Νόριτς ήταν… ανύπαρκτη, η Γιουνάιτεντ είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 44′ βρέθηκε ξανά στην άσπρη βούλα, έπειτα από το χέρι του Κάντγουελ. Αυτή τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρσιάλ, αλλά και πάλι ο Κρουλ έσωσε! Ηταν ο τρίτος διαφορετικός παίκτης που έχασε πέναλτι φέτος (Πογκμπά), κάτι που συνέβη τελευταία φορά τη σεζόν 2012013. Η Μάντσεστερ ήταν καλύτερη και στην επανάληψη, είχε τον έλεγχο και στο 73′ ο Μαρσιάλ από ασίστ του Ράσφορντ πέτυχε το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν τα «καναρίνια» ήταν να μειώσουν στο 88′. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν κάτω από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Γιουνάιτεντ βρέθηκε στο -7 από την τετράδα.

Νόριτς: Κρουλ, Γκόντφρεϊ, Λιούις (66′ Μπάιραμ), Ααρονς, Τετέι, ΜακΛιν, Λέιτνερ (46′ Στίπερμαν), Αμαντού, Μπουέντια, Κάντγουελ (46΄Ερνάντες), Πούκι

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γιανγκ, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Μπισάκα, Φρεντ, Περέιρα (82′ Γκάρνερ), Τζέιμς (80′ Λίνγκαρντ), ΜακΤόμινεϊ, Μαρσιάλ (75′ Γκρίνγουντ), Ράσφορντ