Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Παρί 1-3: Τριπλή ισοβαθμία και χαμός στον 8ο όμιλο

Η Παρί πέρασε με 1-3 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πήρε πλεονέκτημα ισοβαθμίας και πλέον οι δυο τους μαζί με τη Λειψία μοιράζονται την κορυφή του γκρουπ και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.

Στο Παρίσι της την είχε… κάνει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στο “Ολντ Τράφορντ” της απάντησε όμως η Παρί με τον ίδιο τρόπο και ακόμα καλύτερα. Οι πρωταθλητές Γαλλίας πέρασαν από τον αγγλικό Βορρά με 1-3 (σ.σ.: 1-2 είχε νικήσει η Γιουνάιτεντ) και έβαλαν φωτιά στον 8ο όμιλο, ο οποίος επιφυλάσσει πλέον το πιο συναρπαστικό φινάλε στο φετινό Champions League (σ.σ.: μαζί με τον 2ο όμιλο).

Το παιχνίδι είχε τρομερή ένταση και πολλές φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να το παίρνουν, έχοντας λίγη περισσότερη τύχη. Ο Νεϊμάρ (6′) στην πλάτη της άμυνας έκανε το 0-1 και ο Ράσφορντ με μακρινό σουτ (32′) είδε την μπάλα να κορντάρει σε αντίπαλο και να καταλήγει στα δίχτυα. Η Γιουνάιτεντ μέτρησε δοκάρι με τον Καβάνι και απίθανο χαμένο εξ επαφής με τον Μαρσιάλ.

Και αφού δεν τα έβαλε εκείνη, το έκανε ο Μαρκίνιος με προβολή (69′), ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Φρεντ. Με παίκτη λιγότερο πλέον οι γηπεδούχοι το πλήρωσαν δεχόμενοι και τρίτο γκολ με τον Νεϊμάρ στις καθυστερήσεις. Αυτό σημαίνει ότι η Παρί έχει πλεονέκτημα έναντι της Γιουνάιτεντ στην ισοβαθμία και μία δικιά της νίκη την τελευταία αγωνιστική επί της Μπασακσεχίρ, της είναι αρκετή για την 1η θέση. Γιουνάιτεντ και Λειψία θα λύσουν τις διαφορές τους στη Γερμανία, με τους Αγγλους να βολεύονται και με ισοπαλία χάρη στο 5-0 του πρώτου ματς τους.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Γουάν-Μπισάκα, Τέλες, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Μπρούνο Φερνάντες, Καβάνι (79′ Φαν ντε Μπέεκ), Ράσφορντ (74′ Πογκμπά), Μαρσιάλ (79′ Γκρίνγουντ)

Παρί (Τόμας Τούχελ): Κέιλορ Νάβας, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Φλορέντσι (78′ Κέρερ), Ντιαλό, Περέιρα, Παρέδες (65′ Ερέρα), Βεράτι (78′ Ραφίνια), Νεϊμάρ, Μπαπέ, Κεν (65′ Μπάκερ).