Φούλαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2

Ο Πογκμπά με εκπληκτικό τέρμα έδωσε νίκη κορυφής στη Γιουνάιτεντ, η οποία με το 2-1 κόντρα στη Φούλαμ άφησε πίσω της τη Σίτι.

Το έκανε με τη Μπέρνλι, το πέτυχε ξανά με τη Φούλαμ! Ο Πολ Πογκμπά στα δύσκολα είναι μπροστάρης και η Γιουνάιτεντ δείχνει πως θα πάει μέχρι τέλους τη μάχη για τον τίτλο. Ο Γάλλος με γκολάρα έδωσε τη νίκη στη Μάντσεστερ, η οποία πέτυχε την 7η φετινή της ανατροπή (2-1 τη Φούλαμ στο Λονδίνο) κι έμεινε ένα χρόνο αήττητη εκτός έδρας, ισοφαρίζοντας έτσι το καλύτερο ρεκόρ της (199) στην Premier League.

Η Φούλαμ μπήκε δυνατά στο ματς, όπως συνηθίζει άλλωστε, πίεσε και μόλις στο 5ο λεπτό βρήκε δίχτυα!  Ο Ανγκίσα έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και ο Λούκμαν με υπέροχο τέρμα πέτυχε το 1-0. Οι Λονδρέζοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο 20λεπτο και δεν άφησαν την αντίπαλό της να αντιδράσει. Ωστόσο, ο Μπρούνο Φερνάντες ανέβασε ρυθμό στο 21′ είχε σουτάρα στο δοκάρι και στην εξέλιξη συμμετοχή στο γκολ. Ο Πορτογάλος έκανε τη σέντρα, ο Αρεολά έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Καβάνι δεν άφησε την ευκαιρία να πάει ανεκμετάλλευτη πετυχαίνοντας το 1-1. Ηταν το 355ο γκολ του Ουρουγουάνου σε συλλογικό επίπεδο. Η Γιουνάιτεντ πίεσε και στο 23΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία, μιας και το υπέροχο σουτ του Φερνάντες έβγαλε εξαιρετικά ο Αρεολά. Η Μάντσεστερ πίεσε για το δεύτερο γκολ, αλλά ο Μαγκουάιρ στο 29΄και ο Μαρσιάλ στο 43′ δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα!

Από το πόδι του Πογκμπά στην κορυφή

Πιο επικίνδυνη στο ξεκίνημα της επανάληψης η Φούλαμ και στο 52′ είχε καλή ευκαιρία με τον Λούκμαν, ο οποίος και νικήθηκε από τον Ντε Χέα. Η Γιουνάιτεντ ανέβασε ρυθμό μετά το 55′, η κατοχή έφτασε στο 70% και στο 65′ ήρθε το γκολ… λύτρωσης. Υπέροχη ενέργεια του Πογκμπά και με ένα εκπληκτικό τέρμα διαμόρφωσε το 2-1 για τη Γιουνάιτεντ. Οι «Κόκκινοι» θα μπορούσαν στο 66′ να καθαρίσουν το ματς, αλλά ο Αρεολά έκανε φανταστική επέμβαση στην κεφαλιά του Καβάνι.

Η Φούλαμ έβγαλε αντίδραση, Λόφτους – Τσικ και Ριντ τα έδωσαν όλα και οι Λονδρέζοι έγιναν απειλητικοί. Ωστόσο, στο 75′ ο Λούκμαν νικήθηκε από τον Ντε Χέα και στο 83′ ο Λόφτους – Τσικ αστόχησε από καλή θέση. Οι Λονδρέζοι συνέχισαν να απειλούν και στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να «παγώσουν» τη Γιουνάιτεντ. Ο Μίτροβιτς έκανε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Μπαϊγί και πέρασε εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

Φούλαμ: Αρεολά, Μπράιν, Τετέ, Αϊνα (83′ Μίτροβιτς), Ανταραμπιόγιο, Λόφτους – Τσικ, Ριντ, Ανγκίσα (79′ Λεμινά), Καβαλέιρο (71′ Καμαρά), Λούκμαν

Μαν.Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μαγκουάιρ, Σο, Μπαϊγί, Μπισάκα, Πογκμπά, Φρεντ, Μπρούνο (90+5′ Μάτιτς), Καβάνι, Μαρσιάλ (85′ ΜακΤόμινεϊ), Γκρίνγουντ (85′ Ράσφορντ)