Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουότφορντ 1-0 FA Cup

Η Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με… άγχος 1-0 της Γουότφορντ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

H Mάντσεστερ αντέδρασε στον αποκλεισμό από το Λιγκ Καπ, ο Σόλσκιερ έκανε αλλαγές και είδε την ομάδα του να παίρνει… αγχωτική πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Η Γιουνάιτεντ επικράτησε 1-0 της Γουότφορντ με σκόρερ τον ΜακΤόμινεϊ. Μελανό σημείο η αποχώρηση του Μπαϊγί λόγω τραυματισμού.

«Καθάρισε» ο ΜακΤόμινεϊ!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα της Γιουνάιτεντ, η οποία στο 4′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τζέιμς και στο 5ο λεπτό βρήκε δίχτυα! Εξαιρετική ενέργεια του Τέλες από τα αριστερά και ο ΜακΤόμινεϊ με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν… σφραγίσει από νωρίς την πρόκριση, αλλά στο 8ο λεπτό ο Γκρίνγουντ έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Η Γουότφορντ μετά το 25′ άρχισε να βγαίνει στην επίθεση, να παίρνει μέτρα και στο 29′ είχε την πρώτη καλή φάση, αλλά ο Σαρ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Στο 32′ ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μπαϊγί, ενώ στο 35′ είχαν καλή ευκαιρία με τον Τσαλομπά. Η Γιουνάιτεντ πίεσε στο τελευταίο πεντάλεπτο, αλλά Τέλες και Μάτα νικήθηκαν από τον Μπάχμαν. Κακό το δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ είχε την κατοχή, αλλά όχι και τον τρόπο να απειλήσει. Ο Σόλσκιερ πέρασε στο ματς Μαρσιάλ και Ράσφορντ και η πρώτη καλή ευκαιρία στην επανάληψη ήρθε στο 81′, αλλά ο Βρετανός φορ δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ.