Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2

Μετά το blackjack ήρθε η… προσγείωση! Η Γιουνάιτεντ έβαλε τέλος στο σερί νικών της Σίτι, επικράτησε 2-0 στο Ετιχαντ κι ελπίζει ακόμα (στο -11)!

Η Γιουνάιτεντ πήρε το ντέρμπι του Μάντσεστερ, επικράτησε 2-0 της Σίτι στο Ετιχαντ και μπορεί το -11 να μην… ανατρέπεται, ωστόσο απέδειξε πως βρίσκεται στον σωστό δρόμο! Η Γιουνάιτεντ που πέτυχε σε ένα ματς, όσα γκολ είχαν δεχθεί οι Πολίτες στο «Etihad» στα τελευταία 8 παιχνίδια ήταν εξαιρετικά διαβασμένη, είχε ουσία κι έβαλε τέλος στο σερί των 21 νικών της αντιπάλου. Το αήττητο εκτός έδρας συνεχίστηκε, ο Σόλσκιερ έμεινε τέταρτο σερί ματς αήττητος κόντρα στον Πεπ (για την PL) και παράλληλα έγινε τεράστιο βήμα για το σεντόνι!

Απίθανο ξεκίνημα η Γιουνάιτεντ

Ονειρεμένο το ξεκίνημα για τη Γιουνάιτεντ, αφού μόλις στα 35 δευτερόλεπτα κέρδισε πέναλτι. Ο Ράσφορντ μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Ζεσούς, ο Τέιλορ ήταν μπροστά κι έδειξε την παράβαση! Ο Μπρούνο Φερνάντες δεν αστόχησε και πέτυχε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ορεξάτοι, κυκλοφορούσαν καλύτερα και είχαν μια ακόμα ευκαιρία, αλλά το σουτ του Σο δε βρήκε στόχο. Οι «Κόκκινοι» έβρισκαν χώρους, με τον Ράσφορντ να μη μπορεί να νικήσει τον Έντερσον. Μετά το 20λεπτο η Σίτι ανέβασε ρυθμό, πήρε τον έλεγχο, η κατοχή έφτασε στο 70%, αλλά δεν μπορούσε να φανεί απειλητική. Η Γιουνάιτεντ ήταν εξαιρετικά διαβασμένη και δεν άφηνε τους «Πολίτες» να κάνουν φάση. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 45΄ για να κάνουν οι γηπεδούχοι ευκαιρία, όταν από το διαγώνιο του Μαχρέζ, ο Ζεσούς δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Δοκάρι η Σίτι, γκολ η Γιουνάιτεντ

Οι «Πολίτες» μπήκαν δυνατά στο β’ μέρος και στο 49΄είχαν τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά το σουτ του Ρόδρι βρήκε το δοκάρι. Η Σίτι δεν ισοφάρισε και το… πλήρωσε, μιας και στο 50′ ο Λουκ Σο με υπέροχο τελείωμα μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-0 και μόλις το 3ο στην επαγγελματική καριέρα του! Οκτώ λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν φάτσα με το τρίτο γκολ, αλλά ο Μαρσιάλ αστόχησε με κεφαλιά!

Η Σίτι είχε την κατοχή (74-26% στο 2ο ημίχρονο), αλλά η Γιουνάιτεντ κρατούσε εύκολα το μηδέν. Μάλιστα, στο 69′ είχε τεράστια ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ, αλλά ο Μαρσιάλ αστόχησε σε τετ α τετ με τον Έντερσον. Ο Ντε Μπρόινε ήταν κακή βραδιά, η ανάπτυξη των γηπεδούχων κάκιστη και οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν εύκολα! Μια ευκαιρία του Στέρλινγκ στο 79′ ήταν η τελευταία φορά που προσπάθησαν οι γηπεδούχοι να μπουν στο παιχνίδι!

Μαν. Σίτι: Εντερσον, Κανσέλο (65′ Γουόκερ), Στόουνς, Ντίας, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε, Ζιντσένκο, Ρόδρι, Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Ζεσούς (70′ Φόντεν)

Μαν. Γιουνάιτεντ: Χέντερσον, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Μπισάκα, Φρεντ, Μπρούνο (90′ Γουίλιαμς), Τζέιμς, ΜακΤόμινεϊ, Μαρσιάλ (88′ Μάτιτς), Ράσφορντ (73′ Γκρίνγουντ)