Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Όλντ Τράφορντ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Λιγκ Καπ, όπου θα συναντήσει την Τότεναμ.

Στο Ολντ Τράφορντ η Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ, όπου θα βρει απέναντι της την Τότεναμ στις 25 Απριλίου και θα υπερασπισθεί τον τίτλο της. Οι πολίτες, ήταν καλύτεροι, πιο ουσιαστικοί και επικράτησαν άνετα 2-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χάρη στα γκολ του Στόουνς στο 50′ και του Φερναντίνιο στο 83′.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς κάποιο τέρμα ωστόσο οι δύο ομάδες μπήκαν με δυναμικό τρόπο στον αγωνιστικό χώρο. Οι κόκκινοι διάβολοι βρήκαν δίχτυα στο 3′ με αυτογκόλ του Στόουνς, ωστόσο ο Ράσφορντ ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης και έτσι δεν μέτρησε.

Δύο λεπτά αργότερα γκολ ακυρώθηκε και για την Σίτι στο πλασέ του Γκιουντογκάν από κοντά. Στο 9ο λεπτό η ομάδα του Σόλσκιερ απείλησε με ένα σουτ του Μπρούνο Φερνάντες που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Στέφεν. Στο 13′ οι πολίτες απάντησαν με σουτ του Ντε Μπράινε εκτός περιοχής που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 24ο λεπτό η Σίτι βρήκε γι’ ακόμη μία φορά με τον Φόντεν, όμως βρισκόταν πάλι σε θέση οφσάιντ. Οι δύο ομάδες πίεζαν ψηλά, όμως όσο κυλούσαν τα λεπτά μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου ο ρυθμός έπεφτε σταδιακά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε πιο δυνατά και δεν άργησε να πετύχει και το γκολ. Στο 50ο λεπτό οι πολίτες είχαν κερδίσει ένα κόρνερ από τα αριστερά, ο Φόντεν εκτέλεσε, ο Στόουνς κινήθηκε στην περιοχή και από κοντά με προβολή έγραψε το 0-1.

Στη συνέχεια οι πολίτες συνέχισαν να απειλούν με σουτ του Κανσέλο στο 53′, ενώ στο 62ο λεπτό ο Χέντερσον χρειάστηκε να επέμβει σε μία επικίνδυνη προσπάθεια του Μάχρεζ διώχνοντας σε κόρνερ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε στα πόδια της την κατοχή και προσπάθησε να γίνει απειλητική. Άλλωστε οι παίκτες του Σόλσκιερ γνώριζαν ότι όσο κυλούσαν τα λεπτά θα έπρεπε να ρισκάρουν. Όμως η Μάντσεστερ Σίτι αμύνθηκε σωστά και προστάτευε το προβάδισμα που είχε από το 50ο λεπτό.

Τελικά οι πολίτες κατάφεραν να “σφραγίσουν” την πρόκριση στον τελικό στο 83ο λεπτό. Μετά από μία εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Φερναντίνιο, ο οποίος με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 0-2, το οποίο έμελλε να μείνει έως και το τέλος. Κάπως, έτσι η ομάδα του Γκουαρδιόλα πανηγύρισε την πρόκριση.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Χέντερσον, Γουάν-Μπιζάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Φρεντ (88′ Φαν ντε Μπέεκ), ΜακΤόμινεϊ (75′ Γκρίνγουντ), Πογκμπά, Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ

ΣΙΤΙ: Στέφεν, Κανσέλο, Στόουνς, Ντίας, Ζιντσένκο, Γκιουντογκάν, Φερναντίνιο, Φόντεν, Ντε Μπράινε, Μαχρέζ (79′ Ρόδρι), Στέρλινγκ