Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άρσεναλ 0-1

Η Άρσεναλ του Αρτέτα επικράτησε 1-0 στο Ολντ Τράφορντ της Γιουνάιτεντ σπάζοντας… κατάρα 14 ετών! Ηταν η δεύτερη διαδοχική νίκη του Ισπανού κόντρα στους «Κόκκινους».

Εξάρα από την Τότεναμ, νίκη στο Παρίσι, πεντάρα στη Λειψία, ήττα από την Άρσεναλ εντός χωρίς… φάση! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ… τρομάζει με την αστάθειά της και δεν πείθει πως μπορεί να βρει το μονοπάτι των επιτυχιών στην Premier League. Αντίθετα, οι Λονδρέζοι με τον Αρτέτα στον πάγκο έχουν τη δική τους ταυτότητα και ξέρουν να παίρνουν αυτό που θέλουν. Χωρίς νίκη στο Ολντ Τράφορντ η Μάντσεστερ που έμεινε στην 15η θέση, στο -4 από την κορυφή η Άρσεναλ. Από το 1927 είχε κάποιος προπονητής των «κανονιέρηδων» και τον Χέρμπερτ Τσάπμαν να κάνει διαδοχικές νίκες στα δυο πρώτα του παιχνίδια πρωταθλήματος απέναντι στους «κόκκινους διαβόλους»

Η Άρσεναλ τον έλεγχο, ένα σουτ η Γιουνάιτεντ

Η Άρσεναλ μπήκε πιο ορεξάτη στο ματς, πίεσε ψηλά, ώστε να αναγκάσει την Γιουνάιτεντ στο εύκολο λάθος. Μάλιστα, στο 14′ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν από τη σέντρα του Μπεγιερίν, ο Ομπαμεγιάνγκ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η Γιουνάιτεντ δυσκολευόταν αρκετά να βρει χώρους και τη μοναδική φορά που συνέβη αυτό έχασε και την καλύτερή της ευκαιρία στο α’ μέρος. Ο Ράσφορντ στο 21′ βρήκε εξαιρετικά τον Γκρίνγουντ, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Λένο. Η Άρσεναλ ήταν καλύτερη, είχε τον έλεγχο και δυο πολύ καλές ευκαιρίες να σκοράρει. Στο 39′ έπειτα από άψογο συνδυασμό Γουίλιαν και Ομπαμεγιάνγκ, ο Βραζιλιάνος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σάκα δεν μπόρεσε ολομόναχος να σκοράρει με κεφαλιά. Είναι χαρακτηριστικό, πως σε όλο το πρώτο 45λεπτο η Μάντσεστερ είχε μόλις ένα σουτ, κάτι που είχε να συμβεί μια πενταετιά στο γήπεδό της!

Mοιραίος ο Πογκμπά, δίχτυα ο Ομπαμεγιάνγκ!

Το σκηνικό στην επανάληψη δεν άλλαξε, η Μάντσεστερ παρέμενε ακίνδυνη και ούτε η παρουσία του Μάτιτς διαφοροποίησε την εικόνα της. Αντίθετα, η Άρσεναλ ήταν πολύ καλή με τους Παρτέι και Γκάμπριελ να κάνουν ένα εξαιρετικό ματς. Ετσι, στο 68′ ήρθε η φάση που εκρινε και το ματς. Ο Πογκμπά έκανε ένα αχρείαστο σκληρό τάκλιν στον Μπεγιερίν και ο Ντιν έδωσε σωστά το πέναλτι. Ο Ομπαμεγιάνγκ δεν αστόχησε, βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά από την πρεμιέρα και διαμόρφωσε το 1-0. Η είσοδος του Φαν ντε Μπέεκ στη θέση του Φερνάντες έδωσε μεγαλύτερη ώθηση στη Μάντσεστερ, η οποία έγινε πιο επικίνδυνη. Μάλιστα, διαμαρτύρεται για τη φάση του 75′ όταν και ο Ντιν δεν έδωσε δεύτερη κίτρινη στον Γκάμπριελ για φάουλ στον Γκρίνγουντ. Η καλύτερη στιγμή της Μάντσεστερ ήρθε στο 85′, ο Φαν ντε Μπέεκ έκανε το γύρισμα, ο Ελνένι έστειλε τη μπάλα στο… κεφάλι του Λένο, αυτή βρήκε το δοκάρι και η Αρσεναλ στάθηκε τυχερή!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Μπισάκα, Πογκμπά, Φρεντ (62′ Μάτιτς), Φερνάντες (75′ Φαν ντε Μπέεκ), ΜακΤόμινεϊ, Ράσφορντ, Γκρίνγουντ (75′ Καβάνι)

Άρσεναλ: Λένο, Μπεγιερίν, Τίρνεϊ, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Ελνένι, Παρτέι, Σάκα, Γουίλιαν (86′ Νάιλς), Ομπαμεγιάνγκ (87′ Μουστάφι), Λακαζέτ (76′ Ενκέτια)